Ali ALTUNAY Ali ALTUNAY
Yazarın Tüm Yazıları
E-Posta: alialtunay@habertek.net

"Meleklerle Yaşamak" Neden Çok Satıyor?

Tarkan “Karma” dedi, uğruna milyonlarca kontör harcadık, Serdar Ortaç’ın “Çakra” albümü 1 milyon sattı, 2005 MÜYAP Ödül Töreni'nde Serdar Ortaç'a birincilik getirdi. Seren Serengil yan komşusuna Reiki yollamaya başladığında iş çığırından çıkmıştı artık.

Beki İkala Erikli, Robert Koleji ve Boğaziçi İşletme mezunu, 13 yıl üst düzey yönetici olarak, Procter & Gamble’da çalıştı.  İşinden ayrılarak Hawaii’ye gitti, spiritüalizmle tanıştı,  Dr. Doreen Virtue'dan, Meleklerle Yaşam Ötesiyle İletişim (Angel Therapy Mediumship) ve Meleklerle Geçmişi Şifalandırma (Past Life Healing with the Angels) eğitimleri aldı. Ayrıca Collin Reeve'den NLP eğitimleri aldı.

 

Beki İkala Erikli “Meleklerle Yaşamak”  Kitabı 68. Baskıya ulaşmış, facebook hayran sayfası 15 binleri geçmiş.

 

Üzerine nimet gibi atladığımız spritüel hareketi ne zaman, kim başlattı:

“Allan Kardec, ruhçu hareket hakkında ilk bilgisini 1854'te, M. Fortier'in, kendisine altı yıl önce ABD'de Fox Kardeşler'le başlayan bir hareketten (spiritüalizm) söz etmesiyle edindi. Kardec ruh çağırma olayına önceleri bilimsel bir kuşkuculukla yaklaştı. Fakat ruhsal irtibat çalışmalarını arkadaşlarıyla sürdürmekte sebat etti. Bu çalışmalar sonucunda bedensiz varlıklardan 50 kitap oluşturabilecek, 50 defter dolusu tebliğler aldı...”  * Ruhçuluk, Deneysel Ruhçuluk - A.Salt - Ö.E.Yılmaz.

 

Tarkan “Karma” dedi, uğruna milyonlarca kontör harcadık,  Serdar Ortaç’ın “Çakra” albümü 1 milyon sattı, 2005 MÜYAP Ödül Töreni'nde Serdar Ortaç'a birincilik getirdi.  Seren Serengil yan komşusuna Reiki yollamaya başladığında iş çığırından çıkmıştı artık.

 

Beki İkala Erikli'nin, yaptığı şeyi spritüel hareket olarak değerlendirmiyorum elbette. Spritüel hareket olabilir, o ayrı bir konu. Fakat burada daha önemlisi okuyucu hareketi.

 

 

2000’ler insanlığın sihir, büyü, hurafe ve aşırı mistisizme, neredeyse dinle aynı ölçüde yönlendiği yıllar olmuştur.  Harry Potter, Yüzüklerin Efendisi serileri ile uluslararası bir dalga oluşmuştur.

 

Ülkemizde ilk sihirli çocuk dizi furyası Bücür Cadı (1999) ile başlıyor ve Sihirli Annem (2003),  Acemi Cadı (2006), Selena (2006), Bez Bebek (2007) ile devam ediyor.  

 

Söz konusu diziler çocuk zihinlerde yeni anlam ve ufuklar açmakla beraber, kişiliklerini doğal alandan, makul gelişiminden ve hayatın gerçeklerinden uzaklaştırmıştır.  Dizilerde yer alan Allah, melek, mucize, ilahi adalet gibi dini kavramların tasavvuru çarpıtılmakta ve farklı mecralara sürüklenmektedir. Sihir içerikli dizilerdeki reel kahramanların yanında bir şekilde yer alan ve yardıma koşan hayali peri, cin ve ruh gibi kahramanlar beyinlerdeki melek inancını aşındırmaktadır.

 

İslam inancına göre melekler nurdan yaratılmıştır. Onlar zaman ve mekan olarak farklı boyutta, gözle görülemeyecek varlıklardır. Yazıcı melekler yaptığımız iyilik ve kötülükler sürekli kaydetmekte, koruyucu melekler ise hayır işler yapan insanları çeşitli tehlikelere karşı korumaktadır.

 

Bu konuda sıradan bir insanın sahip olduğu bilgiye sahip olmakla beraber popüler tabirle “meleklerden yardım istemek”  için seanslara gidip bir melek kartı çekecek kadar da ahmak olmadığım kanaatindeyim.

 

Beki İkala Erikli'nin sayılara verdiği anlamları da çok manidar buldum doğrusu!


“3: Aydınlanmış üstatlar seninle”
*Meleklerle Yaşamak El Kitabı – Melek Uyumlaması ve Meleklerle Çakra Açma CD’si

Çok merak ettim kimmiş bu “aydınlanmış üstatlar”? Sakın aklıma ilk gelen şey olmasın! Ayrıca İslam dininde meditasyon ve çakra açma ritüelleri olmadığı kesin. Eğer başka bir dinden bahsetmiyorsak, "Meleklerle Çakra Açma" nedir?


Ayrıca Beki İkala Erikli'nin meleklerden yardım isteme konusundaki uzmanlığını, çok affedersiniz ağzım bir karış açık okudum.


“MELEKLERDEN  YARDIM İSTEMENİN PÜF NOKTALARI:  1. Yürekten yardım isteyin. 2. Gülümseyerek yardım isteyin. 3. İsteyin ve unutun. 4. Bir açık kapı bırakın. 5. Belirli bir konuda yardım isteyin.”


Son olarak kabaca dinlerin spiritüel ritüellerine bakalım:


İslam: Dua, abdest, Hac görevi, oruç tutma, zekât.
Hristiyanlık: Bedensel ve ruhsal ibadet, meditasyon, İncil’den bölümler anlatan dramalar.
Budizm, Hinduizm, Taoizm, Jainizm: Esas olarak insanı güzelliğe, gerçekliğe, mutluluğa, empatiye yönelten manevi davranışlar, meditasyon, konsantrasyon, yoga.

 

Son söz: Bilinçli ya da bilinçsiz medyanın bu din algısını ve inanış biçimlerini erezyona uğratması veya değiştirmesi, dinde yozlaşmanın başka bir boyutu olsa gerek.

 


Ali ALTUNAY / Habertek

Bu haberi 9119 kişi okundu..
comments powered by Disqus
Demetevlerde Asrın Matbaası